Przejdź do naszego cmentarza online
Zapraszamy na nasz e-cmentarz:
REGULAMIN CMENTARZA NA ULICY TORUŃSKIEJ 208c WE WŁOCŁAWKU
1.Cmentarz Parafialny położony jest przy ul. Toruńskiej we Włocławku i służy jako miejsce pochówku parafian z Parafii Chrystusa Króla we Włocławku. Pochowanie na cmentarzu osoby, która mieszkała poza wspomnianą parafią wymaga zgody proboszcza zarządzającego cmentarzem.
2.Zarządcą cmentarza jest Proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej we Włocławku pw. Chrystusa Króla.
3.Osoby przebywające na terenie cmentarza zobowiązane są do zachowania ciszy, powagi i szacunku należnego zmarłym.
4.Przebywanie na terenie cmentarza dzieci do 7 lat jest dozwolone wyłącznie pod opieką osób dorosłych. Za zorganizowane grupy odwiedzające cmentarz odpowiadają opiekunowie grup.
5.Uroczystości pogrzebowe odbywają się w dni powszednie w godzinach ustalonych uprzednio ze Zarządcą cmentarza.
6.W imieniu Zarządcy cmentarza Pan Kościelny upoważniony jest do: kontrolowania zgodnie z obowiązującymi przepisami pojazdów wjeżdżających, wyjeżdżających, wwożących i wywożących ładunki, oraz firm wykonujących prace na terenie cmentarza. Jedynie Pan Kościelny jest upoważniony przez Zarządcę do przygotowania grobu – wykopanie i zakopanie (trumna i urna).
7.Podmioty gospodarcze mogą wjeżdżać i świadczyć usługi na terenie cmentarza tylko w dni robocze po uprzednim ustaleniu z Zarządcą cmentarza. Za wjazd na teren cmentarza pobierana jest ofiara.
8.Wszelkie prace budowlane i renowacyjne wykonywane na terenie cmentarza przez firmy i osoby fizyczne wymagają zezwolenia i wcześniejszych uzgodnień z Zarządcą cmentarza.
9.Wykonawcy robót budowlanych i renowacyjnych na terenie cmentarza zobowiązani są do:
a) bezwzględnego przestrzegania obowiązujących przepisów oraz ustaleń zawartych w zezwoleniu na wykonanie robót budowlanych na terenie cmentarza,
b) okazywania zezwolenia na prace Panu Kościelnemu,
c) prowadzenia prac budowlanych wyłącznie w dni robocze,
d) zabezpieczenia organizacji prac zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy a w szczególności do:
-przestrzegania ustalonego sposobu transportu materiałów budowlanych,
e) zakończenia robót w terminie jednego miesiąca od daty wydania zezwolenia
10.Ustawianie nagrobków, tablic, ławek, sadzenie drzew i krzewów, ustawianie ogrodzeń oraz innych elementów małej architektury i itp. może nastąpić tylko po wcześniejszym-pisemnym uzgodnieniu z Zarządcą cmentarza.
11.Zabrania się:
-spożywania napojów alkoholowych i środków odurzających na jego terenie,
-wprowadzania zwierząt,
-niszczenia zieleni,
-niszczenia lub samodzielnego przemieszczania elementów małej architektury,
-wyrzucania śmieci w miejscach niedozwolonych,
-prowadzenia akwizycji, umieszczania reklam i rozkładania wizytówek,
-przygotowywania, mieszania i składowania zaprawy betonowej bezpośrednio na terenie cmentarza bez zabezpieczeń np. w postaci folii, blachy, papy itp.
-demontażu ogrodzenia cmentarza w celu wjazdu na jego teren albo w celu dowozu materiałów budowlanych.
12.Wjazd na teren cmentarza pojazdami mechanicznymi jest zabroniony z wyjątkiem pojazdów posiadających przepustkę.
13.Osoby wjeżdżające na cmentarz obowiązuje zachowanie szczególnej ostrożności oraz zastosowania się do organizacji ruchu przyjętej przez Zarządcę cmentarza.
14.Każdy grób musi posiadać ustaloną jedną osobę będącą dysponentem grobu.
15.Ofiarę za udostępnienie miejsca do pochówku uiszcza dysponent grobu na okres 20 lat oraz utrzymuje grób w należytym stanie, dba o czystość i porządek w jego obrębie, respektuje prawa najbliższych do oddawania czci osobom zmarłym i prawo do zachowania pamięci.
16.Zmiana dysponenta grobu może być dokonana wyłącznie w następujących przypadkach:
a) po upływie 20 lat, w czasie dokonywania powtórnej ofiary – na wniosek dysponenta grobu, z udokumentowaniem stopnia pokrewieństwa w stosunku do osoby zmarłej nowego dysponenta,
b) przed upływem 20 lat – za zgodą dysponenta grobu, z udokumentowaniem stopnia pokrewieństwa w stosunku do osoby zmarłej nowego dysponenta,
c) na podstawie postanowienia Sądu o zmianie dysponenta grobu,
d) jeśli dysponent grobu nie żyje, prawo do wniesienia powtórnej opłaty za grób przechodzi na osobę, która dokonała jego pochowania,
e) jeśli nie żyje dysponent grobu i osoba, która dokonała jego pochowania, obowiązuje okres sześciu miesięcy karencji – czas na zgłoszenie się krewnych zainteresowanych dalszą pielęgnacją grobu, ze względu na cześć dla osoby zmarłej,
f) jeśli po upływie 20 lat od chwili pochowania i po upływie sześciu miesięcy karencji nie zgłosi się nikt, miejsce tego grobu przechodzi do dyspozycji Zarządcy cmentarza, celem dokonania następnych pochówków,
g) w przypadku ekshumacji zwłok lub szczątek przed upływem terminu na jaki złożono ofiarę za udostępnienie miejsca pochówku, ofiara ta nie podlega zwrotowi a miejsce pozostaje do dyspozycji Zarządcy cmentarza.
17.Zarządca Cmentarza Parafii pobiera opłaty administracyjno-eksploatacyjne związane z zarządzaniem Cmentarzem. Wpływy są przeznaczone na utrzymanie cmentarza oraz inwestycje cmentarne, a w szczególności na pokrycie kosztów funkcjonowania cmentarza jak koszty: wywozu i składowania śmieci, utrzymania porządku na Cmentarzu, na opłaty za wodę, itp. Opłata z tytułu budowy nagrobka, płyty, tablicy lub remontu pomnika - od wartości robót 10%
18.Niezależnie od powyższego uregulowania jest wzbronione użycie do ponownego pochowania grobów, mających wartość pamiątek historycznych (ze względu na swą dawność lub osoby, które są w nich pochowane, lub zdarzenia, z którymi mają związek) albo wartość artystyczną.
19.Na grobach można ustawiać nagrobki o wymiarach nie przekraczających granic powierzchni grobu. Ustawienie nagrobka nie zmienia kwalifikacji grobu i pozostaje grobem ziemnym do którego mają zastosowanie przepisy odnoszące się do grobów ziemnych. Dysponent grobu zobowiązany jest uzyskać zgodę Zarządcy cmentarza na budowę nagrobka. Dysponent grobu przedstawia w tej sprawie wniosek zawierający projekt nagrobka, jego wymiary i koszt wykonania oraz napisy, które powinny odzwierciedlać prawdy chrześcijańskiej wiary i nawiązywać do Pisma Świętego. Projekt zagospodarowania grobu i jego otoczenia może obejmować jedynie wymiar placu miejsca grzebalnego -1m x 2m - ewentualnie dodatkowo 15 cm w około postawionego pomnika, który został określony w pokwitowaniu na grób. Wniosek zawiera również informacje o podmiocie gospodarczym wykonującym usługę potwierdzone przez właściciela zakładu.
20.Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008r., w sprawie wymagań jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków (Dz. U. Nr 48, poz. 284):
a) grób ziemny stanowi dół w ziemi, do którego składa się trumnę ze zwłokami lub urnę i zasypuje wydobytą z tego grobu ziemią – wymiar 1m x 2m x 1,7m,
b) grób murowany stanowi dół, w którym boki są murowane do poziomu gruntu, do którego składa się trumnę ze zwłokami lub urnę, nad którymi wykonane jest sklepienie;
c) grób rodzinny stanowi grób przeznaczony do składania dwóch lub więcej trumien ze zwłokami lub urn;
d) katakumby stanowią pomieszczenie z niszami w ścianie, przeznaczone do pochówku zwłok;
e) kolumbarium stanowi budowlę z niszami przeznaczonymi do składania urn;
f) miejsce grzebalne to miejsce wyznaczone przez Zarządcę cmentarza do urządzenia grobu.
21.Wszelkie prace przy nagrobkach o charakterze zabytkowym wymagają zezwolenia właściwego Konserwatora Zabytków.
22.Istnieje możliwość dokonania rezerwacji za zgodą Zarządcy cmentarza, wolnego miejsca pod grób:
-miejsce zarezerwowane wpisuje się do cmentarnej ewidencji grobów,
-prawo do miejsca zarezerwowanego podlega takim samym ofiarom, jak miejsce zajęte pod grób, nie można rościć sobie praw do samowolnie zarezerwowanego miejsca bez pisemnej zgody Zarządcy cmentarza, określającego wniesienie ofiary. Miejsca samowolnie zarezerwowane podlegają ofierze w wysokości jak za pierwsze udostępnienie miejsca grzebalnego.
23.Ekshumacja zwłok i szczątków może być dokonana przez osobę uprawnioną wyłącznie:
-na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok za zezwoleniem właściwego inspektora sanitarnego,
-na zarządzenie prokuratora lub sądu,
-o zamierzonej ekshumacji zawiadamia się na piśmie Zarządcę cmentarza na 3 dni przed ustalonym terminem.
24.Wsprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem stosuje się przepisy Kodeksu Cywilnego.